Kapat

WordPress Google Site Kit Eklentisi Kurulum ve Ayarları

wordpress-site-kit-google-eklentisi-kurulum-ve-ayarlari

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Google’nin 2018’de duyurduğu kısa zaman içerisinde de piyasaya sürdüğü , WordPress kullanıcıları için geliştirdiği geniş ölçekli analiz aracı Site Kit by Google eklentisinin kurulumundan bahsedeceğiz.

Eklenti sayesinde insanların sitenizi nasıl buldukları ve nasıl kullandıkları hakkında detaylı bilgiler edinebileceksiniz. Google’ın resmi WordPress eklentisi olan Site Kit by Google eklentisi, birçok alanda yer alan güncel istatistiki verileri, konuşlandırmaları tek bir pencereden görmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında sitenizi yönetmeniz hususunda da birçok yönlendirmeler aracılığıyla sitenizi sağlıklı bir şekilde yönetmeniz sağlanacaktır.

Site Kit by Google Eklentisinin Özellikleri

  • Doğrudan WordPress panonuzda anlaşılması kolay istatistikler
  • Tek bir gösterge tablosunda, birden fazla Google aracından resmi istatistikler
  • Sitenizin kaynak kodunu düzenlemek zorunda kalmadan birden fazla Google aracı için hızlı kurulum
  • Sitenizin tamamı ve bireysel yayınlar için ölçümler
  • WordPress ve farklı Google ürünlerinde yönetimi kolay, ayrıntılı izinler

Site Kit by Google eklentisinin desteklediği hizmetler arasında; Google Search Consela, Analytics, AdSense, PageSpeed ​​Insights, Etiket yöneticisi, A / B Test Optimasyon hizmeti vb. alanlarda hizmetler bir arada sunulmaktadır.

Google Site Kit Eklentisi Kurulum ve Ayarları

Site Kit by Google eklentisini WordPress tabanlı sitenizde kullanmak için öncelikle WP Admin paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Admin paneline giriş sağlandıktan sonra sol kısımda yer alan Eklentiler > Yeni Ekle menüsünden yararlanarak Eklentisi Deposuna gidiniz. Eklenti dizininde yer alan arama çubuğuna google site kit veya tam adıyla Site Kit by Google diye aratın. Karşınıza aşağıdaki görselde yer alan eklenti çıkacaktır.

site-kit-by-google

Eklentiyi hemen yükle diyerek, sitenizde etkinleştirme moduna alın. Eklenti etkinleştirildikten sonra karşınıza istatistiki verileri almanız için bazı izinlerin verilmesi gerektiğinden şöyle bir uyarıyla karşılacaksınız. ( Uyarı İngilizce olarak gelmektedir. Türkçe Diline Çevir’den yararlanarak çeviriniz. )

site-kit-plugin

Kurulumu başlat dedikten sonra karşımıza görseldeki gibi bir uyarı çıkacaktır. ( Uyarı İngilizce olarak gelmektedir. Türkçe Diline Çevir’den yararlanarak çeviriniz. ) Burada siteniz için kullanmış olduğunuz Google (Gmail) hesabınıza giriş için izin vermeniz gerekmektedir. Not: Eklentiyi daha önce aktif ettiğimizden dolayı eklenti test aşamasını Biriktirdiklerim.com üzerinden yapmaktayız.

site-kit-by-google-eklentisinin-ayarlari

Google ile giriş yap sekmesinden yararlanarak gmail hesabınıza erişim sağlayın ve eklentinin sizden istediği izinleri verin. Tüm izinleri verdikten sonra karşınıza şöyle bir uyarı penceresi çıkacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  WordPress Derecelendirme Eklentisi: WP-PostRatings
site-kit-by-google-plugin

Artık tüm ayarlar için gerekli izinleri vermiş, genel istatistikleri görmek için kontrol paneline gidebilirsiniz. Eklenti Site Kit olarak admin panelinizin sol kısmında belirecektir. Buradan eklentiye giriş yaparak verilerinizi inceleyebilirsiniz. Bu uygulama ile haftalık, aylık veya yıllık ( tüm zamanlar) olarak sitenizin tüm istatistiki verilerine erişebileceksiniz. Ayrıca aylık ve dönemsel olarak sitenizde yer alan ve en çok girişi olan popüler içerikleri de istatistiki verileriyle birlikte bir arada görebileceksiniz.

Uyarı: Eklentinin sizlere doğru veriler aktarması adına Analytify – Google Analytics Dashboard eklentisini sitenizde etkinleştirmeniz gerekmektedir. Sitenizde bu eklenti aktif değilse, Site Kit by Google eklentisini yukarıda anlattığımız şekliyle etkinleştirdiğinizde en son kontrol panelinize gittiğinizde bu eklentinin etkinleştirilmesi için size bir uyarı ile karşılık verecektir. Dilerseniz eklentiyi etkinleştirmeden önce bu eklentiyi sitenizde etkinleştiriniz.

google-analytics-dashboard-plugin

Eklentiyle birlikte yukarıda belirttiğimiz Google Search Consela, Analytics, AdSense, PageSpeed ​​Insights, Etiket yöneticisi, A / B Test Optimasyon gibi hizmetlerden hangisinin erişimi kapalı ise tekrardan izin girişi sağlayarak analizler gerçekleştirebilirsiniz. Konu anlatımımız burada bitti, umarım anlatımımız sizlere faydalı olmuştur. Sitemizi ve içeriklerimizi takip etmeyi, beğenmeyi unutmayınız.

“WordPress Google Site Kit Eklentisi Kurulum ve Ayarları” üzerine 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER

E-Posta Aboneliği

Yeni eklenen makalelerden haberdar olmak için abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Tüh bir şeyler yanlış gitti.