Kapat

Seo Uyumlu Makale Nedir ? Nasıl Yazılır ?

seo-uyumlu-makale-yazma

Bir web sitesi açtım bundan sonraki aşamalarda ne yapmalıyım ? Sorusunu sıkça duyarsınız. İnternet aleminde bir web sitesine sahip olmanız, işin sadece başlangıç boyutunu ifade eder.

Sonraki aşamanızda ise o web sitesinin, arama motorlarında istenilen seviyeye gelmesi adına birtakım seo çalışmalarında bulunursunuz.

Bir web sitesini şahlandıracak , onu takip edilebilir seviyeye taşıyacak en önemli kriterlerden birisi şüphesiz ki kaliteli içeriklerin siteye yüklenmesidir. Öyle ya ; dışarıdan şah görünen bir sitenin, içerisi şahbaz ise o site takip edilebilirlik açısından geri plana atılır.

Sizler de kurmuş olduğunuz şahsi veya kurumsal kimlikli siteleriniz de okunabilirlik ve takip edilebilirlik açısından geri plana atılmamak , bununla birlikte Google vb. arama motorlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız bu makalemizi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yolun başında olanlar ile daha önce bu tarz çalışmalardan bihaber olan okuyucular için, bir içerik yazısı hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir? adlı bu makalemiz umarım okuyanlar adına faydalı olur.

seo-uyumlu-makale-nedir

Seo Uyumlu Makale Yazma Kuralları

Odak Anahtar Kelime Belirleme

Ben bugün ne yazacağım , konusu ne olmalı üzerine temellendirilen içerik yazınızda , anlatmak istediklerinizi tanımlayan anahtar bir kelime veya kelimeler belirlemelisiniz.

Bu tarz bir yaklaşım ile makalesini oluşturan kişilerin, içeriklerinin Google vb. arama motorlarında hızlı bir şekilde index aldıkları görülmektedir.

WordPress kullananlar bilir. Yoast Seo veya All in Seo Pack adlı eklentileri sitenize yüklediğiniz de, yazı panelinin aşağı tarafında , makaleye dair bazı ipuçların paylaşılması önerilir. Bu ipuçları arasında Odak Anahtar Kelime kavramına da yer verilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Rank Math SEO Kurulumu ve Ayarları

Daha fazla index almak ve yazmış olduğunuz makalenin üst sıralarda yer almasını istiyorsanız size tavsiyemiz odak anahtar kelime bazlı çalışmalar yapın. Google Trends ve Keyword Tool araçlarını bu amaçla kullanabilirsiniz.

seo-uyumlu-makale-nasil-yazilir

Seo Uyumlu Başlık Kullanma

Makalenizi belirlediğiniz bir anahtar kelime etrafında yazdınız. Sıra geldi başlık belirlemeye. Başlık belirlemeyi yazınızın başında veya yazı bittikten sonra belirleyebilirsiniz.

Başlık Kullanımında dikkat etmeniz gereken hususlar arasında;

Makaleniz de kullanmak istediğiniz Seo uyumlu başlık veya title dediğimiz sayfa başlığı arasında bir tercihte bulunarak ikisinden birini ortak bir başlık olarak belirleyebilir ya da sayfa başlığı ayrı, seo başlığı ayrı iki başlık kullanabilirsiniz.

Yine Yoast Seo veya All in Seo Pack adlı eklentilerin kullanımında, bu tarz ikili başlık tercihlerinde yazınızı ön plana çıkaracak sizi Google ‘da tanıtacak seo uyumlu başlığınızın kullanımı olacaktır.

Bunun yanında bu başlıkların belirlenmesinde, daha önce anlattığımız gibi makalenizi tanıtacak anahtar kelimelere yer vermeniz gerekmektedir. Seo uyumlu başlık kullanımında 40 karakteri geçmeyecek şekilde bir başlık belirlemelisiniz.

Makalede H2 Etiketi Kullanma

Makalenizin başında kullandığınız, içeriğinizi özetleyecek temel başlıkların kullanımı önemlidir. Bu başlıkları anahtar kelimelerle belirleyerek H2 etiketi çatısı altında yine 40 karakteri geçmeyecek şekilde belirlemelisiniz.

Google, yazmış olduğunuz bu makalenizi , H2 etiketi gibi başlıklar sayesinde daha hızlı indexlemektedir.

Özet Paragraflar Kullanma

Makalenize başlarken ilk paragraflarınız genelde anlatacağınız konunun kısa bir özetini içermelidir. İlk paragrafta okuyucuyu sıkmadan, makalenizde anlatmak istediğiniz konunun genel hatlarından bahsetmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  SEO Dostu Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Bunun yanında giriş paragraflarında konuyu özetleyecek anahtar kelimeleri de kullanmaktan kaçınmayın .

Makalede Meta Açıklaması Kullanımı

Yoast Seo veya All in Seo Pack adlı eklentiler de, yazının sonunda bu tarz bir bilginin girişi sizden istenmektedir. Google arama sayfasında herhangi bir bilgi için arama yaptığınız da, çoğu internet sayfasının alt kısmında kısa bilgi akışlarının yer aldığını görürsünüz.

diyabet-ayakkabisi-nedir

Makalenizin giriş cümlelerini Meta açıklaması olarak da kullanabilirsiniz. Meta açıklamasının bir avantajı da, makalenizi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıma sunduğunuz da makalenizin özet şeklinde tanıtılması sağlanmaktadır.

Ara Başlıklar Kullanma

Makaleniz de H2 etiketleri dışında H3, H4, H5 gibi makalenin uzunluğuna, başlıkların varlığına göre, ara başlıklar kullanmaya özen gösterin. Bu hem makalenizin seo uyumlu olmasını, hem de içeriklerinizi sıradanlıktan kurtararak okuyucunun arada soluklanmasını sağlayacaktır.

Kelime Sayısını Belirleme

Daha önceki yazılarımızda bir makalenin en az kaç kelimeden oluşması gerektiğini ifade etmiştik. Seo uyumlu bir makale yazacaksanız , sizden istenen ortalama kelime sayısını yakalamanız gerekmektedir.

Bunun da standardı 300 kelime olarak belirlenmiştir. Yani makalenizin uzunluğu en az 300 kelimeden oluşmalıdır .

Kelime sayaçlı seo eklentilerini kullanan kullanıcılar, makalelerini yayınladıkların da 300 kelime sınırına ulaşmazlarsa uyarı şeklinde bir ileti ile karşılaşırlar. Burada sizlere tavsiyemiz bu kritere uygun uzunlukta içerikler yazmaya özen göstermenizdir.

Makalede Görseller Kullanma

Yazmış olduğunuz makalelerde, içerikle örtüşen görseller kullanmaya özen gösterin. Görsellerin makalenizde birçok işlevi vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Sosyal Medyanın SEO'ya Katkısı Nedir? Nasıl Arttırılır ?

Yazınızı tanıtma görevi

Sosyal medya siteleri gibi alanlarda paylaşmış olduğunuz içeriklerin görselle birlikte bir ahenk oluşturması

Burada dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri , bu görsellerin eklenmesi sırasında alt etiketlerinin de aynı şekilde eklenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Wmaraci.com Seo Analiz sayfasında sitenizi sorguladığınız da paylaşmış olduğunuz görsellerin, alt etiketlerinin olup olmadığına yönelik bilgilere ulaşabilirsiniz .

Makalede Dış Link Kullanma

Makalenizde içeriğiniz ile bağlantılı olarak güvenilir sitelerin yer aldığı dış linkler kullanabilirsiniz. Dış linkleri her yazınız da kullanmak zorunda değilsiniz. Referans olarak vermiş olduğunuz bu linkler sayesinde , sitenizin değerini artırabilir, ziyaretçilerin sitenizi sıkça kullanmalarını sağlayabilirsiniz.

Makalede Anahtar Kelime Kullanımı

Makalenizin içerisinde anahtar kelimeler kullanabilir, bu sayede yüksek hitler alabilirsiniz. Çok fazla anahtar kelime kullanmadan ortalama bir değerde bunu gercekleştirebilirsiniz .

Yazımızın sonuna geldik, bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

“Seo Uyumlu Makale Nedir ? Nasıl Yazılır ?” üzerine 7 yorum

  1. Duo Diyet says:
  2. saadet sezer says:
  3. editorcum says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER

E-Posta Aboneliği

Yeni eklenen makalelerden haberdar olmak için abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Tüh bir şeyler yanlış gitti.