Kapat

SEO Dostu Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

seo-dostu-blog-yazisi-nasil-yazilir

Gerçekten de tüm yönleriyle baktığımızda web siteniz için bir blog yazısı veya özgün içerik yazısı yazmanız ustalık ve maharet işi olsa gerek.

Sitenize giriş yapan ziyaretçileriniz ile sizi takip eden okuyucuların içeriklerinizle ilgilenmelerini istiyorsanız öncelikli yapmanız gerekenler arasında yazınızın cümle yapısının çok iyi kullanılması gerekiyor.

Bir senarist nasıl ki yazdıklarının kurgusunu planlıyorsa, sizlerde yazınızın iyi bir kurgusunu , baştan aşağıya yapmanız gerekiyor. Örneğin bir yazınızda başlık, altbaşlık ve düzenli paragrafların kullanılmasını sağlarsanız ‘ Yazı Kurgusu’  okuyucuların odaklanacağı şeyin aslında bunlardan ziyade içeriğinizin ana teması olacaktır.

Ama siz bunların aksine düzensiz bir içerik girişi ve kurgusuyla okuculara seslenmeye çalıştığınızda  okuyucunun ana temadan ziyade bu dağınık düzene odaklandığını göreceksiniz. Bu da kısa sürede sitenizi ve içeriğinizin terkedilmesi anlamına gelecektir.

Düzen ve kurguyu sağladığınız taktirde okuyucu yazınızı ilgiyle okuyacak ve gerekli karşılığı verecektir. Buradaki karşılığın anlamı; yazınızın çeşitli sosyal medya ve platformlarda paylaşılması,beğenilmesi anlamlarını ifade etmektedir.

Bu da eskilerin tabiriyle ‘ Yol, Su, Elektrik’ olarak size dönüş sağlayacaktır. Bu yazımızda sizlere okuyucu dostu bir makale veya içerik yazısı nasıl yazılır ? Bunu  yapabilmek için neler yapmalıyız ? Bu gibi durumlardan bahsedeceğiz.

Hemen her blog vb. içerik sayfalarında  SEO kelimesine denk gelirsiniz. Peki nedir bu SEO ? Bir web sitesi için ne işe yarar onu anlatmaya çalışalım.

SEO Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu’nun İngilizce karşılığı olan Search Engine Optimization (SEO) kelimelerinin kısaltılmış biçimidir. Web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında üst sıralara çıkması için gerekli iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarını yapan sistemin adına denir.

İçerikler

1-Yazınızın Kurgusunu Planlayın

2- 3 Aşamalı Blog Yazısı Oluşturma

3- Blog Yazısında Paragraflar Kullanma

4- Blog Yazısında Başlıklar Kullanma

5- Merkez ( Giriş ) Odaklı Kelimeler  Kullanma

6- Yazının Uzunluğunu Ayarlama

7- Anahtar Kelimeler Üretme

8-Önceki Yazılara Link Verme

9-Düzenli İçerik Girişi

10-Blog Yazısını Denetleme

1-Yazınızın Kurgusunu Planlayın

Ne yazacağım? Yazma Amacım Ne? İçerik yazınızın temel maksadını içerin bu soruları kendinize sorun ve gerçekten de yazma amacınıza göre yazabileceğinizi düşünün. Odak noktanızda yazma isteğinizi artıracak nokta sorular sorun kendinize.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Seo Uyumlu Makale Nedir ? Nasıl Yazılır ?

Örneğin ben Kuru Soğanın Faydalarını anlatan bir yazı yazacağım . Diyelim ki yazınızı yazdınız ve okumaya başladınız. Yazınız baştan aşağıya ‘ Kuru Soğanın Faydaları ‘ üzerine temellendirilmiş ve içeriğiniz tamamen buna odaklanmış ise doğru bir yazı yazmışsınız demektir.

Bunun yanında okuyucularınıza bu konu başlığında vermek istediğiniz mesaj,onların da bu mesajdan anladıkları ortak mı ? Bunu da düşünmelisiniz.

İçeriğinizi yazdıktan sonra okuyucuların bun yazınızdan anladıkları ve bu yazınıza verecekleri cevapları kafanızda kurgular ve gerçekten de hissettiğiniz gibi olursa yazınız için doğru kurgular oluşturmuşsunuzdur diyebiliriz.

2- 3 Aşamalı Blog Yazısı Oluşturma

Bu geçmişte de öğretilirdi, bugün de hala öğretilmektedir. Bir olay kurgusunda da bu var, gün içerisinde yapılan işlerde de … Şundan bahsediyorum . Yazacağınız blog yazısı veya içerik paylaşımlarında şu 3 temel öğretiye göre hareket edin.

Giriş / Gelişme / Sonuç . Yani yazınızın tanıtıldığı Giriş Bölümü, yazınızın ana içerik mesajlarının verildiği Gelişme / Göde Bölümü ve son olarak önemli noktaların verildiği, toplandığı veya derlendiği  Sonuç Bölümüne göre yazınızı yazın .

3- Blog Yazısında Paragraflar Kullanma

En başında aslında bundan direk olarak bahsetmesek de üstü kapalı biraz değinmiş olduk. Yazı düzenimizin merkezinde yer alan paragraf kullanma işi, aslında yazının da temelini oluşturmaktadır. 

Bir blog yazısında öyle uzun olsun ilgi çeksin hesabında olursanız hem yazınızın düzeni bozulur hem de alakalı alakasız durumları tek bir çatı altında vermeye çalışırsınız. Bu da okuyucuların yazınızı çabuk terketmesine neden olur.

Paragraf kullanılmasının temelinde yatan nedenlere bakmak gerek. Bir yazının sonuna geldiğiniz de bir sonraki yazıya yani paragraf acacak noktaya geldiğiniz de temel sebepler arasında ; Ya bir önceki yazınızda anlatmak istedikleriniz bitmiş, ya da yeni bir konuya değinecek aşamaya gelmişsiniz.

İşte bu gibi etkenlerden dolayı  yazınızı çok boğmadan diğer bir paragrafa geçmelisiniz. Bunun yanında kullandığınız paragraflar anlatmak istediğiniz ana fikrinizi, ana düşüncelerinizi  içermelidir. Haybeden laf olsun diye de paragraflar kullanmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Rank Math SEO Kurulumu ve Ayarları

4- Blog Yazısında Başlıklar Kullanma

Blog yazınızın kritik aşamalarından olan  başlık kullanımı , yazınızın düzeni açısından önemlidir. Bunun yanında  hem SEO açısından hem de okunabilirlik oranını da artırma açısından önemli görülmektedir.  Başlık ve alt başlıkların kullanımı harita görevi görür. Okuyucuların asıl aradıkları konu ve içerikleri buldurmalarına yardımcı olur.

Böylece okuyucu da yazınızın genel havasından memnun kalır.Aradığını bulan okuyucu sitenizi tekrar ziyaret edecektir. Bununla beraber Başlık ve Alt Başlıkların kullanılması Google açısından önemlidir.

Çok karmaşık olmayan bu blog içeriği Google botları tarafından doğru taranacak ve sıramalada da üstlerde yer alacaktır. Bu da her blog yazarının istediği sonuç gibi sizin de işinize gelecektir.

5- Merkez ( Giriş ) Odaklı Kelimeler  Kullanma

Aslında bu kelimeleri bazı blog yazarları farklı isimlerle adlandırsa da sonuç olarak bunlar blog yazınızın merkezinde yer alan kelimelerdir.  Merkez odaklı kelimeler blog yazınız veya içeriğiniz de anlatmak istediğiniz sonuca giden yolda temel oluşturan kelimelerdir.

Örneğin bir yazınız da  ‘ Sonuç Olarak , Böylelikle, Kesinlikle, İlk Olarak , Bundan Dolayı ‘ kelimelerini kullandığınızda burada yazınızın giriş,gelişme ve sonuç noktalarında olduğunuzu gösterir.

Bu şekilde bir kullanımın olması okuyucunun yazınızın devam ettiğini veya bitmekte olduğunu anlamasına yardımcı olur.  Bu da blog yazınızın okunma oranını artıracaktır.

6- Yazının Uzunluğunu Ayarlama

SEO açısından önemli noktalardan biri de içerik yazılarının uzunluğudur. Google tarafından sevilen uzun yazıların varlığı okuyucu da düşünerek yazılmalıdır. Yazılarınızda çok fazla internet dili kullanmayın.

Anlaşılır ,okuyucuyu sıkmayacak derecede , günlük konuşma diline yakın ama yazım kurallarını da hiçe saymayacak bir havada yazın.

Bir makalenin okunabilirliğini artıran yollardan biri de yazının uzunluğudur. Peki bir blog yazısında en az kaç ? Ve ortalama kaç kelime ile yazılarımızı yayınlatalım diyorsanız?

Size tavsiyemiz 300-800 kelimeler arasında gidip gelin. Hemen her blog yazınız bu oranda olmayabilir. Bazen bunun altında, bazen de üstünde olabilir. Yazınızda bahsedeceğiniz konunun genel hatlarına bağlı olarak değişir bu kelime sayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Sosyal Medyanın SEO'ya Katkısı Nedir? Nasıl Arttırılır ?

7- Anahtar Kelimeler Üretme

Blog yazınızın genel havasından bahseden anahtar kelimeler Google botları tarafından taranır ve okuyucunun bu anahtar kelimelerle sitenize ulaşması sağlanır.

Anahtar kelimeler sitenizin hit almasına, yazınıza ulaşılmasına yardımcı olan temel taşlardır. Bu nedenle yazılarınızda anahtar kelimeler oluşturun.

Peki anahtar kelime sayımız en az kaç veya en fazla ne kadar olmalı diyorsanız buna da cevap verelim. Eğer blog yazınız yukarı da dediğimiz gibi en 300 kelime ile başlıyorsa bunun % 1 veya % 2’si kadar anahtar kelimeler üretin. Çok fazla anahtar kelime üretimi de içeriğinizin hit almasını engeller.

8-Önceki Yazılara Link Verme

Şuan da yazdığınız yazıdan evvel buna benzer içerikli bir yazınız varsa ,bu yazınızda onu da içine katarak değinin ve o yazıya link verin. ‘Örneğin Bakınız’ gibi . Böylece o yazınız da tekrardan okunacak ve görüntülenmiş olacaktır.

9-Düzenli İçerik Girişi

Geçmişte bir takım oyunlarla üst sıralara gelen siteler,zamanla unutulup gitti. ‘Yiğidi Öldür, Hakkını Yeme’ demişler. Sizler de sitenize özgün ve düzenli içerikler girdiğiniz taktirde , daha çok beğenilecek ve paylaşılır hale geleceksiniz.

Yalanla dolanla bir takım oyunlarla bir yere gelebilirsiniz ama size biçilen ömür de bellidir. Bundan dolayı, hem sitenizin hit kazanma aşamasında olsun hem de içerik yazılarınızda olsun daima özgün ve dürüst olun. Google Amca bir gün sizi de görür  ve sizi hakettiğiniz noktaya getirir .

10-Blog Yazısını Denetleme

Blog yazınızın sonuna geldiniz ve hemen yayınlatmak istemediniz. Burada sizlere tavsiyemiz öncelikle kendiniz okumanız ve daha sonrasında yazınızı dost ve arkadaşlarınıza okutmanızdır.

Burada amaç başkalarının gözünden içerik yazınızın nasıl göründüğü, yazınızda vermek istediğiniz mesajın anlaşılıp anlaşılmadığını görmektir. Jüri görevi gören bu yakın arkadaşlarınızın onayını aldıktan sonra yazınızı gönül rahatlığıyla yayınlatın.

Bizler bu yazımızda yeni başlayan veya bu işin acemiliğini yaşayan Blog yazarları için SEO dostu ve içerik arkadaşı bir blog yazısı nasıl yazılır ona değindik.Faydalı olduysak ne mutlu bize, iyi çalışmalar.

“SEO Dostu Blog Yazısı Nasıl Yazılır?” üzerine 3 yorum

  1. Serpil Gül says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER

E-Posta Aboneliği

Yeni eklenen makalelerden haberdar olmak için abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Tüh bir şeyler yanlış gitti.