Kapat

Serbest Çalışarak Para Kazanabileceğiniz En İyi Freelance İş Siteleri

Anasayfa
İNTERNET Serbest Çalışarak Para Kazanabileceğiniz En İyi Freelance İş Siteleri
en-iyi-freelance-is-siteleri

Bugünkü makalemizde son dönemlerde Türkiye’de de popüler hale gelen ve aslında bir meslek olup, olmadığı da tartışılan Freelance kavramına, avantajlarına, dezavantajlarına ve popüler olarak hizmet veren Freelance sitelerine değineceğiz.

Freelance Ne Demek ? Frelancer Kimdir?

Freelance , en basit anlamıyla serbest meslek anlamına gelmektedir. Herhangi bir iş, işyeri veya buna benzer mekanlara bağlı kalmadan, karşılıklı iş koşullarının belirtilmediği serbest çalışma modelinin adına denir.

Freelancer ise serbest olarak çalışan ve kendi kategorisine göre belirlediği alanlarda kendisine verilen işi yapan kişidir.

Freelance Çalışmanın Avantajları

Freelance çalışan kişi, bir iş sözleşmesine bağlı olarak çalışan kişilere karşın özgür bir ortamda çalışır. Herhangi bir kişi veya kişilere hesap vermez. Dilediği saatte ve kendisine gelen işlerin yoğunluğuna göre bir çalışma zamanı belirler. Toplum içerisinde yer alan 8-17 çalışma saatleri gibi kendine bir çalışma saati biçmez. Diğer işlerde olduğu gibi iş baskısıyla karşılaşmaz.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları

Her işte olduğu gibi Freelance olarak çalışan kişilerin de belirli dezavantajları olmaktadır. Normal şartlarda ek iş olarak bu işi yapmayan insanların birçok kaybı olmaktadır. Bunlar arasında Frelance olarak çalışanlar için bir iş sürekliliği yoktur diyebiliriz. İş sürekliliğinden kasıt olarak normal bir işte çalışan kişilerin aylık, haftalık veya belirlenen süreler için ayrılan bir çalışma zamanı varken, Freelance olarak çalışanlar için belirli zamanlarda yoğunluk zirvedeyken, bazı zamanlarda hiçbir iş yapmadıkları da olmaktadır. Bunun yanında Freelance olarak çalışanların herhangi bir sosyal güvenceleri veya emeklilik hakları da olmaz.

Birçok özgürlüğü sunan Freelance çalışma koşulları, bu gibi dezavantajların varlığı nedeniyle, insanları bu gibi işlerden uzaklaştırabilmektedir. Ama dediğimiz gibi Freelance çalışmayı normal zamanlarda belirli bir aylık ve işi yaparken bunlara ek olarak yapan kişiler için birçok avantajı da olmaktadır.

En İyi Freelance İş Siteleri

SadeceOn.com

SadeceOn.com’da yetenek oluşturmak ücretsizdir. Üye olduktan sonra telefon numaranızı ve mail adresinizi onaylayarak, kazançlarınızın aktarılacağı bir ödeme bilgisi kaydetmeniz gerekmektedir. Daha sonra ekranın sol üst kısmında bulunan “Satışa Başla” butonuna tıklayarak ilk yeteneğinizi oluşturabilirsiniz. Yetenek oluşturma ekranındaki zorunlu alanları doldurup, kaydet butonuna tıkladığınız an yeteneğinizi oluşturmuş olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Ücretsiz Online Çekiliş Yapma Araçları

SadeceOn.com’da bulunan 11 farklı ana kategoriden dilediğinize uygun bir yetenek oluşturabilir ve bunların her birini satabilirsiniz. Aynı zamanda bu ana kategorilerin içerisinde yer alan alt kategorileri seçerek yeteneğinizi tanımlayabilir ve farklılaştırabilirsiniz. 11 farklı ana kategori: Grafik&Tasarım, Video&Animasyon, Online Pazarlama, Yazı&Çeviri, Reklamcılık, İş, Programlama&Teknoloji, Müzik&Ses, Eğlence, Yaşam ve Hediyeler’den oluşmaktadır.

CollegeRecruiter.com

CollegeRecruiter , üniversite öğrencileri veya mezunları için yarı zamanlı olarak çalışabilecekleri veya özgür bir şekilde diledikleri gibi bir çalışma ortamı isteyen insanların yararlanabileceği bir Freelance sitesidir.

Sanalisci.com

Sanalisci.com alıcı ve satıcıları buluşturan 6000 üzeri üyesi bulunan dev bir freelance platformudur. Yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz ve bundan para kazanabileceğiniz iyi sitelerden biridir. Online hizmet satış platformu sanalisci.com üzerinde satıcıların sorunsuz şekilde tamamladıkları projelerden %10 komisyon alır.

Freelancewritinggigs.com

İyi bir yazar, editör veya blog yazarı iseniz, bununla birlikte iyi bir kelime havuzunuz ve hayal gücünüz olduğuna inanıyorsanız Freelance Writing Gibs sitesi tam size diyebileceğimiz özgün sitelerden biridir.

Bionluk.com

Bionluk, yetenekli freelancer’ların kendilerine uygun işletmeler ve girişimlerle buluştuğu, topluluk mantığıyla ​işleyen ​​özgürlükçü bir çalışma platformudur. Yasalara ve kullanıcı sözleşmesine aykırı olmadığı sürece dijital hizmetlerinizi Bionluk`ta verebilirsiniz. 7 farklı ana kategoride, 65 alt başlıkta toplanan hizmetler ile çalışabilirsiniz.

Bionluk’ta freelancer hesabı açmak tek sefere mahsus olmak üzere 9.90TL’dir. Bionluk.com siparişleriniz üzerinden %20 hizmet bedeli alır ve toplam tutarın %80’I size kalır. Yani sipariş alıp para kazanana kadar Bionluk’a hiçbir ücret ödemezsiniz

99desings.com

Profesyonel grafik tasarımcılarının bir araya geldiği 99desings.com, grafik ve logo tasarımcıları için önerilebilecek Freelance siteler arasında yer alır.

Armut.com

Bugün 100.000 üzerinde profesyonele hiçbir reklam harcaması yapmaksızın büyük bir iş ve kariyer imkanı sağlayan ve binlerce kullanıcının nakliyattan, tamirata, düğün organizasyonunundan fotoğraf çekimine tüm ihtiyaçlarına çözüm yolu sunan Armut.com gelişmiş Freelance ağlarından biridir. Yeteneklerini sunmak ve para kazanmak istiyorsanız Armut.com’u denemelisiniz.

PeopleperHour.com

Proje odaklı çalışan Peopleperhour Freelance sitesi, onlarca kategori içerisinde dilediğiniz alanda serbestçe çalışmanızı ve para kazanmanızı sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Sahibinden.com

Sahibinden.com alıcı ve satıcıların elektronik ortamda ticaret yapabildikleri bir platformdur. Çok geniş bir ağa sahip olan Sahibinden.com’da dilediğiniz şekilde ürün pazarlama şansına sahip olabilirsiniz.

Toptal.com

Mühendislik, tasarım, finans, proje yönetimi ve ürün yönetimi konusunda yetenekleriniz varsa Toptal Freelance sitesini keşfetmenizi öneririz. Dünyanın en yenetekli Freelancer’lari bu sitede buluşuyor. Sizlerde yeteneklerinizi sunmak ve daha iyilerle buluşmak isterseniz Toptal’i yakın takibinize alın.

Uzmankirala.com

UzmanKirala servisi proje bazlı çalışan uzmanları proje bazlı iş yaptırmak isteyen işverenler ile buluşturan ve bu işlemlerin Güvenli Ticaret Kalkanı altında %100 güvenli bir şekilde yürümesini sağlayan elektronik ticaret platformudur.

UzmanKirala ‘ya proje göndermek, projelere teklif vermek tamamen ücretsizdir. UzmanKirala servis maliyetleri, başarıyla tamamlanan proje teslimi ardından proje bedelinden yapılan %10 kesinti ile karşılanır. Kesinti uzmana yansıtılır. Bu kesinti UzmanKirala servis maliyeti olarak adlandırılır. UzmanKirala MARKET bölümünde ise satışlardan elde ettiğiniz kazançlardan %20 oranında komisyon alınmaktadır.

Projekurdu.com

Projekurdu Frelance sitesi, farklı büyüklük ve içerikteki projeler için, güvenilir uzmanlar arayan proje sahipleri ile yetenekli profesyonelleri buluşturan bir hizmet alanıdır.

Proje Kurdu, Türkiye’deki freelance sektörünü canlandırmayı, bunu gerçekleştirirken, freelance çalışanlar ile işverenlerin güvenli bir ortamda iş yapmasını hedeflemektedir. 2008 yılından beri faaliyet gösteren Proje Kurdu, Türkiye’nin ilk online freelance sitelerinden biridir.

Eleman.net

Türkiye’nin önemli iş ve işçi bulma sitesi olan eleman.net aynı zamanda serbest olarak (freelance) çalışmak isteyen kişilere de kapılarını açmıştır. Freelance (Serbest Çalışma) alanından dilediğiniz iş ilanlarını verebilirsiniz.

Freelancer.com

Freelancer.com geçici veya sürekli yardım almayı hızlı ve kolay hale getirir. İşverenler, yerel olarak veya dünyanın dört bir yanından yetenekli serbest çalışanlarla çalışabilme olanağına sahip olur. Freelance olarak hizmet veren ilk sitelerden biridir.

SuperProf.com.tr

İyi bir öğretmen olduğuna inanıyor ve yeteneklerini milyonlarla buluşturmak istiyorsan , SüperProf tam sana göre. SüperProf en iyi öğretmeni bulabileceğiniz veya bir öğretmenin yeteneğini gösterebileceği ve kazanç sağlayabileceği bir Freelance palatformudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Facebook'ta Paylaşım Yapmamız Neden Engellenir? Spama Karşı Alınacak Tedbirler

Upwork.com

Upwork sayesinde web ve mobil uygulama geliştirmeden, SEO, sosyal medya pazarlaması, içerik yazımı, grafik tasarım, yönetici yardımı ve binlerce başka projeye kadar projeler üzerinde çalışmak isteyen Freelancer’lar tarafından kullanılabilecek iyi sitelerden biridir. Upwork, her yerde, her zaman en iyi profesyonelleri bulmayı, kiralamayı, çalışmayı ve ödeme yapmayı hızlı, basit ve uygun maliyetli hale getirir.

İcerikBulutu.com

İçerik Bulutu , deneyimli içerik üreticileri ile içerik ihtiyacı olan markaları bir araya getiren ve bu operasyonu ürettiği teknoloji ve servislerle kolaylaştıran bulut tabanlı servistir. Eğer sizlerde bir içerik üreticisi iseniz, icerikbulutu.com yeteneklerinizi konuşturabileceğiniz bir ortam sunar.

Fiverr.com

Fiverr, dijital hizmetler için dünyanın en büyük pazarıdır. Yani, bir yeteneğiniz varsa, bu yeteneği alıcı topluluğunuzla paylaşabilir ve bu sırada para kazanabilirsiniz. Bir grafik tasarımcı, programcı, içerik yazarı, tercüman ya da seslendirme sanatçısı olarak yeteneklerinizi sergileyebilirsiniz.

Guru.com

Dakikalar içinde ücretsiz bir İşveren veya Freelancer hesabı oluşturabilirsiniz. İşverenler iş ilanları – Serbest çalışanlar ise profiller oluşturur ve işleri açmak için teklifler gönderir. İşverenler teklifleri gözden geçirir, serbest çalışanlarla iletişim kurar ve kimi işe almak istediklerini seçer.

Rimuut.com

Rimuut, freelance çalışanları mikro-şirketlere dönüştüren bir online ticaret aracıdır. Rimuut servisleri, freelance çalışanların faturalandırma ve ödeme alma işlemlerini güvenli ve uygun maliyetlerle gerçekleştirmelerini sağlar. 
Rimuut’un kuruluş amacı, ileri seviyede finans ve teknoloji araçları geliştirerek freelance çalışanları ticari anlamda güçlendirmek ve serbest çalışma düzenini iyileştirmektir. Rimuut birçok dilde hizmet veren sitelerden biridir.

Kolabtree.com

Freelance çalışanlar, Kolabtree aracılığıyla çok çeşitli hizmetler sunmakta özgürdür. Kolabtree platformunun gücü, uygun uzmanlarla işbirliği içinde, ihtiyacınız olanı temel alarak hizmetinizin türünü ve kapsamını tanımlamada tam bir esnekliğe sahiptir. Kolabtree birçok dilde hizmet veren Freelance sitelerinden biridir.

Son Notlar

Bu makalemizde Türkiye ve dünya üzerinde en popüler 21 Freelance iş sitesini ele aldık. Sizlerde yeteneklerinizi sunmak ve para kazanmak istiyorsanız burada yer alan geniş Freelance ağlarını takip edebilir, bu sitelerde yeteneklerinizi sergileyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER

E-Posta Aboneliği

Yeni eklenen makalelerden haberdar olmak için abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Tüh bir şeyler yanlış gitti.