Kapat

E-ihale nedir? E-İhale’ye nasıl ulaşılır?

e-ihale-nedir

Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan E-ihale filmi kamu spotu şeklinde televizyonlarda yayınlanmaya başladı. Peki ihaleyi internete taşıyan bu yeni ihale şekli nedir? Ne gibi bir amaç taşıyor. Elektronik ihale dediğimiz E-ihale’ye nasıl erişebiliriz? Bu yazımızda bunlara cevap vermeye çalışacağız.

Elektronik ihalenin (e-ihale) amacı nedir?

Bilindiği üzere normal şartlarda bir ortamda gerçekleştirilen ihale usulünün internet ortamına taşınmasına e-ihale denir.

E-ihale ile, 4458 sayılı Gümrük Kanunu ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca tasfiyelik hale gelen eşyanın satışlarının elektronik ortama taşınarak satışlara katılan kişi sayısı ile rekabetin daha da arttırılması ve bu suretle tasfiyelik eşyadan elde edilen gelirlerin artırılması amaçlanmaktadır.

Elektronik ihaleye nasıl erişebiliriz?

E-ihale sistemine www.eihale.gov.tr adresinden veya android ve ios işletim sistemi tabanlı tablet ve cep telefonlarından e-ihale uygulamasını indirerek de ulaşabilirsiniz. Bunun yanında e-devlet üzerinden de e-ihale uygulamasına erişebilirsiniz.

Elektronik ihaleye girebilmek için ne yapmak gerekiyor?

Gerçek Kişi Üyelik İşlemleri

Elektronik ihaleye girebilmek için www.eihale.gov.tr ana sayfasındaki “Üye ol” bölümünden kayıt olunması ve ihalesine katılmak istediğiniz araçlar için gerekli teminat bedelinin e-ihale uygulaması için döner sermaye adına açılmış banka hesabına yatırılması gerekmektedir.

Üyelik işlemleri e-devlet uygulaması aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Tüzel Kişi Üyelik İşlemleri

Tüzel Kişilerin üye olma aşamasında Tüzel Kişi Bilgilerinin doldurulmasının ardından Tüzel kişiyi temsile yetkili kişi tarafından “Üyelik Başvuru Formunun” imzalanarak imza Sirküleri (Aslı ya da Noter Onaylı Örneği), Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi (Noter Onaylı Örneği) ve E-ihale Üyelik Sözleşmesi (Her Sayfası İmzalı) ile beraber iadeli taahhütlü olarak Merkez Tasfiye İşletme Müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir.

Söz konusu İşletme Müdürlüğü tarafından “Üyelik Başvuru Formu”ndaki bilgilerin kontrol edilmesinin ardından tüzel kişi üyelik bilgileri aktive edilecektir. Tüzel kişi üyelikleri aktive edilene kadar üyelik askıda olacak, askıda bulunan üyeliklerden ihaleler için teklif verilemeyecektir.

Sisteme üyelik için herhangi bir ücret ödenmesi gerekiyor mu?

Hayır. Sisteme üyelik tamamen ücretsizdir.

Sisteme üye olmadan da ihalesi yapılacak araçların bilgilerini görebilir miyim?

Evet, e-ihale ana sayfasından “Güncel İhaleler” bölümünü tıkladığınızda üye olmadan da ihalesi yapılacak araçları görebilirsiniz.

Diğer taraftan açık teklif usulü ile ihalelere verilen teklifleri görüntüleyebilmek için üyelik hesabınızla giriş yapmanız gerekmektedir.

Elektronik ihaleye girebilmek için gereken teminat tutarı nedir?

İhale teminat tutarı satışa esas bedelin %10’udur. Azami teminat tutarı ise 100.000 TL’den fazla olamaz.

Örnek: 50.000 TL’den satışa çıkan bir araç için teminat tutarı 5.000 TL’dir. Kişi bu araç 1.000.000 TL ve üzeri satışa esas bedelli ihalelerde azami teminat tutarı 100.000 TL olacaktır.

Teminat bedelini nasıl ve nereye yatırmam gerekiyor?

Üyeler tarafından sistem üzerinde kullanılacak teminat ve satış bedellerinin e-ihale uygulaması için döner sermaye adına açılmış banka hesaplarına yatırılması gerekmektedir. Banka ve hesap bilgileri ile ilgili ayrıntılı bilgiye e-ihale ana sayfasında bulunan duyurular bölümünden ulaşılabilmektedir.

Kredi kartı ile teminat yatırma imkânım var mıdır?

Kredi kartı ile teminat yatırma imkanı bulunmamaktadır.

İhalelerde başlangıç bedeli var mıdır?

İhale başlangıç bedeli araçlar için satışa esas bedelin %75’i, eşyalar için satışa esas bedelin %50’sidir.

ÖRNEK: 100.000 TL’lik bir araç ihalesinde başlangıç bedeli 75.000 TL olarak belirlenir. Üyeler bu teklifin altında teklif veremezler. Bu ihaleye teklif verecek ilk üyenin teklifi 75.000 TL olarak kaydedilir.

100.000 TL’lik bir eşya ihalesinde başlangıç bedeli 50.000 TL olarak belirlenir. Üyeler bu teklifin altında teklif veremezler. Bu ihaleye teklif verecek ilk üyenin teklifi 50.000 TL olarak kaydedilir.

Elektronik ortamda vermiş olduğum tekliften vazgeçebilir miyim?

Evet. Verdiğiniz teklif en yüksek ilk iki teklif arasında değilse ve satışa esas bedelin %75’inin altındaysa ihale detayı sayfasında bulunan “teminatımı serbest bırak” butonu ile ihaleden çekilebilirsiniz. Çekildiğiniz ihaleye yeniden teklif verebilirsiniz.

İhaleyi kazandığımı nasıl öğrenebilirim?

“Sonuçlanan ihaleler” sayfasından ihale sonucunu takip edebilirsiniz. İhaleyi kazanmanız halinde tarafınıza ayrıca e-posta/ SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.

Teklif verdiğim ihaleyi kazanamazsam ne olacak?

İhaleyi kazanamadığınız durumlarda teklif verdiğiniz ihaleler e-ihale sistemi üzerinde bulunan “Kaybedilen İhaleler” bölümünde listelenir. Kaybedilen ihale için bloke edilen teminatlar sistem üzerinde serbest bırakılır. Sistem tarafından teminat serbest bırakılmadan önce üyeler ihale detayı sayfasından “teminatımı serbest bırak” butonu ile teminatlarını geri alabilirler.

İhaleyi kazanmam halinde ihale bedelini nasıl yatıracağım?

İhale bedelinin ihaleyi kazandığınız bilgisinin size iletilmesinin ardından döner sermaye adına açılan hesap numaralarına yatırılması gerekmektedir. Bedel yatırıldıktan sonra üyelerin e-ihale sisteminden ödemeyi onaylaması gerekmektedir.

“E-ihale nedir? E-İhale’ye nasıl ulaşılır?” üzerine 1 yorum

  1. BiPudra says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Posta Aboneliği

Yeni eklenen makalelerden haberdar olmak için abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Tüh bir şeyler yanlış gitti.