Kapat

Ariflerin Satrancı : Satranc-ı Urefa Nedir? Kaç Basamaktan Oluşur?

ariflerin-satranci

Daha önce Payitaht Abdülhamid dizisinde gündeme gelen ve sonrasında ise 2019 yılında ekranlara gelen Vuslat dizisinde tekrardan değinilen ve aslında dizinin gidişatına da yön veren Ariflerin Satrancı olarak bilinen Satrancı Urefa nedir? Önemi ne? Konularına değineceğiz.

Ariflerin Satrancı olarak bilinen Satrancı Urefa oyunu halk arasında yılanlı dama olarak da bilinir. Bu oyun 13. yüzyılda Muhyiddin Arabi tarafından bulunmuştur. Dönemin önemli ilim öğreticilerinden olan Muhyiddin Arabi’nin Satranc-ı Urefa oyunu, medrese öğrencileri için hem öğretici yönüyle hem de ders niteliği taşıması açısından çok önemliydi.

Satranc-ı Urefa sadece bir oyun olarak görülmüyor aynı zamanda kişinin ilim yolundaki derecelerini de anlatan tasavvufi bir ders niteliği de taşıyordu.

satranci-urefa-1

Satranç kelimesinin anlamında dört yolun olduğu işaret edilmektedir. Bu dört yol tasavvufta bulunan dört önemli kavramı işaret eder. Yani şeriat, tarikat, hakikat ve marifet…

Satranc-ı Urefa oyununda 101 basamak bulunur, bu 101 basamak ise yaratıcıya ulaşmak için atılması gereken sayısız adımları sıralar.

Bu oyunun amacı tasavvuf yolundaki bireyin karşısına çıkacak zorlukları göstermek ve onu güzele yönlendirmektir. Zar atarak oynanan bu oyuna altı ile başlanır.

Altı kötü alışkanlıkları temsil eder, ilk adımda altı kötü huy terk edilerek oyuna başlanır. Oyunun son halkasında ise 101. basamak yani visale ermeyi / kavuşmayı anlatan , Visal-i Hak kavramı yer almaktadır.

satranci-urefa-nedir

Ayrıca satranç tahtasının üzerinde görülen oklar terakkiye (yükselmeye) ve terakki sebeplerine işaret etmektedir. Terakki etmekte olan kişinin uğramış olduğu makamlara ‘dereceler ‘ denir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  E-ihale nedir? E-İhale'ye nasıl ulaşılır?

Satranç tahtasının üzerinde görülen kancalar ise sukûta (düşmeye) ve sukût sebeplerine işaret etmektedir. Sukût etmekte olanın düşerken uğramış olduğu makamlara da ‘ derekeler ‘ denir.

“Ariflerin Satrancı : Satranc-ı Urefa Nedir? Kaç Basamaktan Oluşur?” üzerine 3 yorum

  1. Dert Anası says:
  2. Ahu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER

E-Posta Aboneliği

Yeni eklenen makalelerden haberdar olmak için abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Tüh bir şeyler yanlış gitti.