Kapat

10 Adımda Blog Yazarlarına Tavsiyeler

10-adimda-blog-yazarlarina-tavsiyeler

Merhaba Blogsavar.net okuyucuları, bu yazımızda kendimizden de yola çıkarak blog yazarlarına tavsiyeler niteliğinde bir yazı kaleme alalım dedik. Hem bir sohbet havasında geçen hem de tavsiye niteliğinde olan bu içerik yazımız blog yazarları açısından umarım hayırlar getirir.

Son günlerde aldığım izlenimlerle beraber gerçekten de blog kültürü içerisinde birtakım kopuşların olduğunu gördüm. Geleceğe değil tersine geçmişe yönelik bir dönüş var. Burada kastettiğim Blog yazarlığında iki kutuplu bir hareket tarzının olduğunu, bu hareket tarzlarından ilki olan yalnızlığa gidiş yani sadece kendini düşünen bir anlayışa gidişatın ivme kazandığını düşünüyorum.

İnternet dediğimiz bilişim çağının ilk yıllarında bilginin paylaşımı ve insanlar arası etkileşimlerin o dönemlerin imkanlarına bağlı olarak kısıtlı olması normaldi. Daha sonraları internet altyapısının iyileştirilmesi, her eve giren bilgisayar ve internetlerin sosyal medya gibi araçlarla birleşmesi, bütünleşmenin fitilini ateşlemiştir. İnsanların ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş araçların varlığı insanların işlerini kolaylaştırdı. Bu ihtiyaçlardan biri de internet sitelerinin varlığı idi. Nitekim bu sitelerin varlığı bilginin hızla yayılmasını sağladı.

İnternet sitelerinin de kendi aralarında birtakım kollara ayrılması, insanlar açısından avantajlar sağladı. Daha çok bilgi veren web sitelerinden ayrı olarak kişilerin duygu ve düşüncelerini paylaştığı, dostluklar veya arkadaşlıklar edindiği kişisel blog sitelerinin artması ister istemez insanlar arasındaki etkileşimi artırdı.

İlk yıllarda bu bütünleşmeye sıcak bakan insanların duygularında kaymalar mı oldu ? Yani birlikte hareket etmek veya birlikte bir şeyler yapma duygusu, önemini kaybetmeye mi başladı? Bu tarz bir fikir kayması varsa, bu anlayış terk edilmelidir.Bir elin nesi var iki elin sesi var atasözün karşılığı yerine getirilmelidir.

Yinede bireyselleşme anlayışını yıkan birlikte hareket etme eğiliminde olan blog yazarlarının yapmış olduğu çok güzel davranışlar, etkinlikler herkes tarafından görülebilmektedir. Bizler de bu davranışlardan hareketle blog yazarları arasındaki etkileşimi artıracak yolları madde madde sıraladık. Keyifli okumalar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Takip Edilmesi Gereken En İyi Gezi Blogları

Blog Yazarları Arasındaki Etkileşimi Artırmanın Yolları

1- Gruplara Üye Olma

Özellikle Facebook gibi gelişmiş sosyal medya sitelerinde insanların birlikte hareket edebilecekleri sosyal gruplar mevcuttur. Bu gruplar arasında blog yazarlarına hitap eden gruplarda vardır. Bu gruplara üye olarak hem kendi blogunuzu tanıtma, hem de başka insanların bloglarını tanıma fırsatı bulursunuz.

Örnek Facebook Blog Grupları:

Büyük Blog Yazarları Birliği

Blog Yazı Paylaşımları

BLOGGERLAR PAYLAŞIYOR

Biriktirdiklerim

Blogsavar

DELI KIZ ILE BLOG PAYLASIMLARI

Organik Takip( Serbest Paylasim Alani)

Renkli Blog Sayfam

Bu sayfalar dışında seo veya blog desteği sağlayan onlarca sayfa mevcuttur. Blog kategorinize göre de sayfalara üye olabilir, daha fazla insanlarla etkileşim içerisinde bulunabilirsiniz.

2- Blogdaşların İçeriklerini Paylaşma

Kendi içerikleriniz dışında tanıdığınız veya destek vermek istediğiniz blog yazarlarının içeriklerini Facebook veya diğer sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz. Bu hem güzel bir ortamın doğmasına vesile olur, hem de başka blog yazarlarının tanınmasına yardımcı olur. Bu hareket tarzı bütünleşmeyi artırır , yeni arkadaşlıklar, dostluklar kazanmanızı sağlar.

3-Blog Listeleri Hazırlama

Kendi web sitenizde etkileşim sağlayabileceğiniz blog sitelerinin yer aldığı blog listeleri hazırlayın. Bunun size iki türlü katkısı olur.

A-) Blog listenizde yer alan yazarların en güncel içeriklerinden haberdar olmanızı,

B-) Blog yazarlarının son makalesini okuma ve takip etme gibi avantajlar sağlar.

4-Yorumlarda Bulunma

Bloglar arasında etkileşimi sağlayan en önemli unsur sitelerin ziyaret edilmesi ve içeriklere yönelik olarak yorumlarda bulunma davranışıdır. Bu aleme yeni girmiş ve yeterince tanınmıyorsanız ilk amaçlarınızdan biri blogları tanımak olacaktır. Bunu da en güzel şekliyle yorumlarda bulunarak yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Bir Yazının Hikayesi : İçerik Yazarlığı

Karşılıklı yorumlarda bulunma ile bir süre sonra arkadaşlıklarınız pekişecek ve gerçekten de birbirinizin sitelerini takip eder hale gelmiş olacaksınız. Bunu her geçen gün artırarak daha fazla kişi ile etkileşimde bulunarak yapabilirsiniz.

5-Buluşma Partileri Düzenleme

Geçmişte bu tarz etkinlikler daha çoktu fakat son dönemlerde bu gibi etkinliklerin duraklama dönemine girdiğini düşünüyoruz. Blog yazarları arasında daha fazla etkileşim sağlamak adına birtakım buluşma partileri düzenlenir. Bu buluşma partileri yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmenize vesile olur. Sizlerde tanımış olduğunuz veya tanımadığınız blog yazarları ile yan yana gelebilir, güzel samimi arkadaşlıklar ve dostluklar kazanabilirsiniz.

Sevgili Lerzan Karabayır, gerçekten de taktir edilecek bir etkinliğe imza atıyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın önemini kavratmak ve daima gönüllerde yaşatmak için buluşma toplantıları düzenlediğini ifade eden Lerzan Hanım, bu yıl 5.kez Türkiye’nin farklı şehirlerinden blogger arkadaşları ve sponsor firmaları ile birlikte 23 Nisan’ı kutlamak için bir araya geldiler.

Lerzan Karabayır‘ı ve katılan blog yazarlarını bu örnek davranışlarından dolayı tebrik ediyoruz. Aynı davranışı diğer blog yazarlarından da bekliyoruz.

6-Blog Yazarlarını Tanıtma Etkinliği

Başta blogunuzda olmak üzere çeşitli platformlarda tanımış olduğunuz veya tanınmaya ihtiyacı olan blog yazarlarını tanıtmaya özen gösterin. Bu işi sadece bir blog yazarından beklemeyin. Dönem dönem sitenizde sayısını sizlerin belirlemiş olduğu blog sitelerini veya blog yazarlarını tanıtan içerikler hazırlayın. Bunun yanında İnstagram, Facebook veya Twitter profilleriniz de takipçi sayısı az olan blog yazarları ile kıymet verdiğiniz yazarları insanlara tavsiye edin. Bu gibi davranışlar bloglar arasında etkileşimin güçlü olmasını sağlar.

7- Bloglar Arasında Link Paylaşımı

İçeriklerinizde ele aldığınız konunun boyutuna göre veya gerçekten de atıfta bulunmak istediğiniz kişilerin site linklerini yazınızda paylaşmaktan çekinmeyin. Reklamı olur, o sayfaya yönelim çok olur gibi dar bir düşünceye kapılmayın. İçerik yazılarımızda kendimizden çok arkadaşlarımızın sitelerine yönelik linkler paylaşmaktayız. Bugüne kadar bir zararını görmüş değiliz. Sizlerde değinmek istediğiniz veya değinmek zorunda olduğunuz kişilerin site linklerini özgürce paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Ücretsiz Blog Açma Siteleri

8-Bloglar Arası Etkinliklere Katılım Gösterme

Başta sosyal medya siteleri olmak üzere birçok platformda, blog siteleri yararına yapılan etkinliklere katılım göstermeye özen gösterin. Örneğin yapılan etkinlikler arasında yorum, sayfa görüntüleme, backlink, anahtar kelime ile siteyi Google’da arama gibi etkinliklerin var olduğunu biliyoruz. Karşılıklı katılımlar sağlayarak etkileşimde bulunabilirsiniz.

9-Konuk Yazarlara Yer Verme

Web sitenizde belirlemiş olduğunuz alanlara yönelik blog çevrenizden yazarlar davet ederek sitenizde paylaşımlarda bulunmalarını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hareket etmeniz blog yazarları açısından iyi bir etkileşim alanı kazandıracaktır. Sevgili Ahu Hanım Biriktirdiklerim.com adlı sitesinde birçok blog ve kitap yazarına özel alanlar açarak insanların kendilerini, kitaplarını, içeriklerini tanıtabilecekleri bir alan kazanmalarına yardımcı olmuştur.

10- Blog İçeriklerini Tanıtma

Yazmış olduğunuz makale veya içerikleri birçok alanda tanıtmaya özen gösterin. Başta sosyal medya ve forumlar olmak üzere çok geniş bir alanda içeriklerinizi insanlarla paylaşabilirsiniz. 2.maddede belirttiğimiz üzere blogdaşlar aracılığıyla da içeriklerinizin paylaşımını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde birden çok alana yayılmış olan içerikleriniz sayesinde blog yazarları arasında daha çok etkileşimler oluşturabilirsiniz.

Son Notlar:

Küreselleşen dünyada bireyselleşmenin blog yazarlarına hiçbir faydası yoktur. Banane ben kendi kabuğuma çekilir, kendi dünyamda yazarım demenin de bir manası yoktur. Çözüm birlikte hareket etmek, daha çok etkinliklere katılmak ve blog yazarlarını tanımaktır.

“10 Adımda Blog Yazarlarına Tavsiyeler” üzerine 5 yorum

  1. Duo Diyet says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER

E-Posta Aboneliği

Yeni eklenen makalelerden haberdar olmak için abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Tüh bir şeyler yanlış gitti.